Hravá logopedická poradna

Nejste si jistí, zda vaše dítě nepotřebuje péči logopeda? Bojíte se, jak bude na úkoly od logopedky dítě reagovat? U nás se bát nemusíte. Naše zkušená logopedka, paní Kristina Horníková, má i letos pro vás a vaše děti připraveny hry a veselá cvičení, u kterých si děti ani nevšimnou, že vlastně procvičují jazýček. Přijďte se zeptat na vše, co vás trápí a zajímá!

Kristino, jaké jsou největší starosti rodičů, když přicházejí k Vám do logopedické poradny?
Rodiče dnes nejvíc řeší vadnou výslovnost, ale z mého pohledu je mnohem důležitější obsah řeči – jestli děti rozumí tomu, co jim sdělujeme, nebo naopak umí vyjádřit svoje myšlenky a postoje.

Přijde-li dítě s vadou výslovnosti, jaké principy by měli rodiče při domácím cvičení dodržovat?
Do ordinace chodí většinou děti, které ještě neumí některé hlásky, nebo je tvoří vadně. S jejich nácvikem pomáhá vhodné cvičení motoriky mluvidel. Cvičení by měla být častá a krátká, ideálně i zábavná. U většiny cvičení používám hry, za správně vyslovená slova dostávají děti například dílky skládačky. Když skládačku složí – je docvičeno.

Zmínila jste i rozvojvyjadřovacích schopností a schopnosti porozumět řeči. Jak je rozvíjet?
Součástí logopedické péče je i rozvoj slovní zásoby, ta se výborně trénuje vyprávěním, popisováním a třeba hádankami. Existuje mnoho skvělých materiálů – knih, her atp., které rodičům usnadní práci a navedou je správným směrem.

Jaký máte jako logoped vztah k velkému tématu dneška: mobilům a tabletům u dětí?
Osobně proti PC a tabletům nic nemám, mohou fungovat jako dobrá motivace, ale jejich používání by mělo mít jasně daná pravidla – čas u nich trávený by neměl být moc dlouhý.