13:00 – 16:00 Linorytová dílna s Petrou Cífkovou

Už jste zkoušeli linoryt? Výtvarnice Petra Cífková, která právě svými linoryty vytváří ilustrace časopisů S dětmi v Brně a S dětmi v Praze, vás do této úžasné tvořivé dovednosti zasvětí. Každý si podle svého návrhu vyryjete jednoduchý linoryt a sám si jej vytisknete na tiskařském lisu. Domů si pak odnesete vlastní grafiku.

Petra Cífková je obsolventkou ateliéru ilustrace a grafiky u slavného Jiřího Šalamouna na VŠUP. Její studentská práce byla v r. 2001 byla oceněna cenou Grafika roku a diplomová práce byla dokonce zařazena do sbírek Uměleckoprůmyslového muzea. V současnosti je Petra na volné noze, působí ve svém atelieru a dlouhodobě vytváří tvář časopisů S dětmi v Praze a S dětmi v Brně i oblíbených Domácích rodinných kalendářů. Znáte také její ilustrace v časopisu Mateřídouška.

Petro, proč Vás chytl zrovna linoryt? A co na něm baví děti?
Linoryt jsem se naučila v DDM, v 90. letech – v době s minimem kopírek a bez počítačů to byla jedna z mála možností, jak si  rozmnožit obrázek tak, aby pořád pěkně vypadal. Postupem času jsem začala přicházet na další a další možnosti, které rytí a řezání lina nabízí, a začala ho používat např. k ilustracím pro Domácí rodinný kalendář. Pak už se spustila lavina, lidem se tato technika líbí a většina ode mě chce ilustrace nebo obrázky právě linorytem.

Děti na něm baví vsechno, proces rýpání i točení klikou od lisu. A také to, co mě ze začátku: vlastní obrázek vytištěný, kolikrát chci, a pořád krásný. A k tomu ta reliéfní destička z lina… A samozřejmě je to pro ně něco nového, co ve výtvarce většinou nedělají.

Pro jak velké děti je Vaše dílna určena?
Za asistence rodičů dílnu zvládnou některé děti už od 4 až 5 let. Samostatně jsou pak děti schopné rýt od 6, 7 let, záleží samozřejmě na šikovnosti dítěte.

Pokud děti linoryt zaujme, mohou si ho dál zkoušet i samy doma?
Pokud jim rodiče koupí alespoň jedno rýtko a seženou nebo koupí kus lina, není problém si linoryt vytisknout i doma. Jen místo lisu děti použijí starou lžíci a svojí sílu.